29 kwietnia 2015

Sztuka podejmowania działania


Większość dzieci przejawia naturalną zdolność do marzenia. Jeżeli podczas dorastania i procesu tradycyjnej edukacji szkolnej, ta zdolność nie zostanie zatrzymana, dzieci stając się coraz bardziej dorosłe, mają szansę wprowadzać swoje marzenia w życie. Gdy staną się ODPOWIEDZIALNE, ta szansa jest na wyciągnięcie ręki.
Dorosły człowiek, który przejmuje w 100 % odpowiedzialność za swoje życie, może ŚWIADOMIE WYBIERAĆ. Dokonanie wyboru określonego działania to zaledwie początek drogi do realizacji marzeń. Czy ta droga jest łatwa. Myślę, że SZTUKA PODEJMOWANIA DZIAŁANIA jest najważniejszą i najtrudniejszą umiejętnością w naszym życiu. Pozwala ona przenosić nasze marzenia w rzeczywistość. Dlaczego, skoro podejmowanie DZIAŁANIA jest takie ważne, ludzie tak łatwo rezygnują z realizacji swoich marzeń i nie podejmują działania? Wśród odpowiedzi umieściłbym następujące przyczyny:
1.      Podejmowanie działania wymaga wyrobienia w sobie nowych nawyków myślowych, systematycznego powtarzania i przestawienie się na inne czynności w ciągu dnia, co początkowo wywołuje dyskomfort. Ludzki umysł nie lubi zmian, stąd sporo podjętych DECYZJI nie przeradza się w systematyczne DZIAŁANIA, lub podjęte działania nie staja się normą, nawykiem, codziennością.
Stąd tak wiele postanowień noworocznych dotyczących diety, ćwiczeń, czy jakiejkolwiek innej samodyscypliny, zamiera już w pierwszym tygodniu stycznia u prawie 90 % osób, które sobie coś postanowiły.
2.      Podjęcie działania wymaga jasno sprecyzowanego planu działania, ale sporo ludzi nie uczyło się planowania i nie wiedzą, że sporządzanie planu ułatwia skuteczne i szybkie podejmowanie działania.
3.      Brakuje motywacji w trudnych momentach, kiedy zaczyna nas dopadać zniechęcenie. Zwykle zniechęcenie pojawia się wtedy, kiedy oczekujemy szybkich rezultatów, a one jeszcze nie nadeszły.
4.      Sporo osób podejmuje decyzje o podjęciu działania, ale tak naprawdę rezultat nie jest dla nich WAŻNY. Skoro nie jest, to łatwo odpuszczają działanie i wracają do punktu wyjścia.
Japońskie przysłowie mówi: "Można stać nieruchomo w nurcie strumienia, ale nie w ludzkim świecie.
SZTUKA PODEJMOWANIA DZIAŁANIA to trzeci OWOC WOLNOŚCI, który jest dostępny dla tych, którzy kosztowali dwóch poprzednich owoców (PEŁNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ za siebie i ŚWIADOME DECYDOWANIE o tym co wybrać). Gdy podjęte działanie nie jest kontynuowane, lub w ogóle nie zaczęło być realizowane, warto sobie zadać 2 pytania:
1.      Czy czuję się w pełni odpowiedzialny za to jaki rezultat chcę osiągnąć w wyniku działania?
2.      Czy wybrałem najwłaściwszy sposób, żeby ten rezultat osiągnąć?
Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą nam ponownie skutecznie podjąć działanie.
Trzeci OWOC WOLNOŚCI prowadzi nas do SZTUKI WYKORZYSTANIA CZASU, która jest czwartym OWOCEM WOLNOŚCI, ale o tym jak go smakować napiszę w kolejnym wpisie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz