11 listopada 2015

ZA DARMO – system RAS

Nasz mózg coraz bardziej fascynuje naukowców. Ich odkrycia mogą być doskonałym materiałem do pracy nad sobą. Żeby skorzystać z efektu NEUROPLASTYCZNOŚCI  UMYSŁU,  o którym pisałem ostatnio na blogu, warto poznać jak najwięcej  innych możliwości jego działania. Dzisiaj o działaniu SYTEMU  RAS- części mózgu zwanej siatkowym układem aktywującym.
System RAS zabezpiecza nasz umysł przed „inwazją informacji”. Naukowcy odkryli, że nasz mózg przetwarza ponad 400 miliardów informacji na sekundę. My jesteśmy w tym czasie świadomi „jedynie” 2000 informacji.  To co „widzimy”, a czego „nie widzimy” zależy właśnie od sprawności działania tego układu.  John Assaraf i Murray Smith - pasjonaci zdolności umysłowych człowieka -w książce pt. ”Odpowiedź” pokazują między innymi to, jak działa ten system.
RAS, to termin naukowy, określający sieć ścieżek nerwowych u podstaw mózgu, łączącą rdzeń kręgowy, móżdżek i kresomózgowie. Działa ona jak swoisty filtr, dla istotności informacji płynących do nas ze świata zewnętrznego. Dzięki tej funkcji umysł „zbiera” te informacje, które są dla nas istotne.
System RAS powoduje, że właśnie „nam się coś przytrafia”.  To może być spotkanie „odpowiedniej” osoby, której szukamy  do pracy w naszej firmie, albo natrafienie „na odpowiednią” książkę wśród tysięcy innych w księgarni. To może być też poznanie kogoś na przyjęciu, kto właśnie wie na temat tego, co nas interesuje, albo zna kogoś, kto może nam pomóc w osiągnięciu jakiegoś naszego celu.
System RAS można przyrównać do działania olbrzymiej wyszukiwarki informacyjnej. Gdy  wpisujemy określoną frazę i naciśniemy klawisz „wchodź’ pojawia się nam cały ciąg informacji zgodnych z naszymi poszukiwaniami. Wystukiwanie słów i czekanie na rezultat poszukiwań zabiera kilka sekund, zanim pojawi się odpowiedź. Nasz umysł robi to znacznie szybciej.
To właśnie system RAS powoduje, że wszystkie „przypadkowe” zdarzenia przestają być przypadkiem. Są jedynie odpowiedzią na  nasze indywidualne potrzeby, zagadnienia i emocje, których poszukujemy.
 „Przypadek to pseudonim którego  używa Pan Bóg, chcąc pozostać incognito”. Powiedzenie to przypisywane szwajcarskiemu pastorowi ewangelickiemu Albertowi Schweitzerowi powstało w czasach, gdy nauka nie znała jeszcze umysłowego systemu RAS, który pomaga przyciągać do naszego życia zdarzenia, które są pochodną naszych oczekiwań.
Umysł pomaga nam materializować nasze najskrytsze pragnienia, stąd warto się troszczyć o jakość naszych myśli, słów i emocji, które „podłączamy” do obserwowanych zdarzeń. Tak przygotowany wzorzec dostaje do realizacji nasz indywidualny  system  RAS. Przyciąga do naszego, życia to co chcemy, żeby się zdarzyło i jednocześnie  chroni nas przed informacjami dla nas nieistotnymi.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz