30 stycznia 2016

Zasady Sukcesu według Napoleona Hilla – cz. II

Dzisiaj opiszę cztery kolejne prawa genialnego badacza ludzkiej natury Napoleona Hilla, ułatwiające  odnoszenia sukcesu.

Prawo V – Przywództwo i Inicjatywa

Przywództwo to zdolność do skupiania wokół siebie osób, w celu osiągania wspólnego celu. Przywódcy to osoby, które skupiają się na podnoszeniu własnych umiejętności, dzięki czemu przyciągają do siebie osoby, którym pomagają rozwinąć ich umiejętności i osiągnąć sukces. Gdy przywódca osiąga sukces, najlepszym sygnałem potwierdzającym to,  jest zazdrość i krytyka otoczenia, której celem jest oczernienie przywódcy. Napoleon Hill twierdzi, że: „prawdziwego przywódcy nie da się oczernić, ani zniszczyć kłamstwami zazdrośników, ponieważ wszelkie takie próby powodują jedynie,  iż światło reflektorów zwraca się na walory tej osoby, a prawdziwy talent zawsze znajduje rzesze zwolenników.”
Przywódcy zaczynają zwykle od tego, że sami podejmują inicjatywę. Nie czekają na to, co wskażą robić im inni. Inicjują, wytyczają drogi, inspirują, samorealizują się w twórczym istnieniu. Dzięki  temu stanowią wzór dla innych osób.

Prawo VI – Wyobraźnia

Wyobraźnia jest darem, którego rozwijanie  służy dwóm celom. Za jej pomocą możemy analizować różne pomysły, idee i możliwości. Dzięki niej możemy przeprowadzać eksperymenty myślowe prowadzące do rozwiązania dylematu. Drugi sposób wykorzystania wyobraźni  to kreowanie rzeczywistości. Najpierw w naszej wyobraźni powstają przemyślenia, nowe idee, albo bardzo silny obraz czegoś nowego. Wyobraźnia to wspaniały dar, który umożliwia nam najpierw mentalnie kreować dzieło, a potem wprowadzanie go  w rzeczywistość materialną.
Z mojej praktyki biznesowej śmiem twierdzić, że rozwijana wyobraźnia to najistotniejszy element sukcesu osobistego. Niestety w obecnym systemie kształcenia rozwijanie daru wyobraźni jest marginalizowane. Prowadzi to do tworzenia złudzenia, iż wiedza pochodząca z przekazu intelektualnego jest wystarczająca. Nic bardziej błędnego. Dar wyobraźni można rozwijać poprzez techniki takie jak wizualizacja, czy medytacja.
Wyobraźnia wspierana odwagą i pewnością siebie jest głównym czynnikiem sprzyjającym  innowacjom. You Tube, Facebook i Skype obecnie, oraz większość maszyn i urządzeń epoki przemysłowej najpierw powstały w wyobraźni twórców, a dopiero później zaczęły ułatwiać życie milionom ludzi na całym świecie.

Prawo VII- Entuzjazm
Hill  na podstawie prowadzonych wywiadów z ludźmi sukcesu ustalił, że jednym ze źródeł sukcesu jest entuzjazm, jaki wywołują ludzie prezentujący jakiś pomysł. Entuzjazmem „zapalają” nim innych do aktywności. Gdy Hill pisał o tym jak ważny jest entuzjazm, nie było wtedy analizatora rezonansu magnetycznego. Dzisiaj wiemy, że myśli i emocje przenikają materię i wpływają na nasze nastawienie i nasze emocje. Potrafimy się pozytywnie zarażać od ludzi płonących entuzjazmem, ale też przejmować negatywne wzorce, jeśli damy się nimi otaczać. Ludzie sukcesu są pozytywnie nastawieni i z pasją pociągają za sobą innych.
Każde nowe działanie warto „pieczętować” emocjonalnym nastawieniem najwyższego kierownictwa. Każde nowe wdrożenia wymagają entuzjazmu, który nie może ostygnąć u najwyższego kierownictwa.  Pracownicy w emocjonalnym nastawieniu swoich przełożonych upatrywać będą sensu swojej pracy. Gdy czują, że nowe rzeczy są ekscytujące  są gotowi zaangażować się emocjonalnie w ich wspieranie. Gdy widzą, że entuzjazm gaśnie sami również zmieniają nastawienie do wykonywanej pracy. Entuzjazm jest siłą, która tak samo sprawdza się w życiu zawodowym jak i w prywatnym. Umiejętność przejawiania go w życiu jest obecnie niezwykle przydatna i bardzo praktyczna.

Prawo VIII- Samokontrola

Napoleon Hill zauważył, że większość osób która trafiła do więzień znalazła się tam, gdyż utracili oni kontrolę nad swoim postępowaniem. Gdyby potrafili się opanować prawdopodobnie by ich tam nie było. Człowiek nie potrafiący się opanować nie odniesie sukcesu, gdyż jego wolna wola będzie wykorzystywana w sposób taki, który albo źle służy jemu, albo innym ludziom. Samokontrola to panowanie nad sobą, swoimi zachowaniami i postawami. Dzięki panowaniu nad sobą można znaleźć równowagę, która sprzyja dobrym decyzjom i skutecznym działaniom.
Umiejętne korzystanie z daru wolej woli jest bezcenną umiejętnością. W obecnych czasach pełnym realnych i wirtualnych „przyciągaczy uwagi” samokontrola pomaga nam chronić nasze najcenniejsze aktywo jakim jest CZAS. Powściąganie się np. przed korzystaniem z telewizji, Internetu i przeznaczenie tego czasu na bardzie pożyteczne zajęcia może pomóc, w wypracowaniu zupełnie nowych umiejętności i poprawieniu jakości naszego życia. To my decydujemy, co wybieramy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz