20 maja 2015

Gdy Kukiz obiecał




Na świecie żyją setki milionów osób, które wiedzą jak poprawić swoje życie. Dzisiejsze czasy są bardzo obfite w wiedzę. Jeżeli tylko ktoś chce, może, dzięki Internetowi, nie ruszając się z domu, dotrzeć do źródeł każdej dziedziny nauki, przeczytać publikacje z renomowanych uniwersytetów na całym świecie. Ta możliwość irytuje lekarzy, którzy są edukowani przez swoich pacjentów, nauczycieli i rodziców, którzy są zaskakiwani przez dzieci ich odkryciami i każdego kto uznał, że już WIE, a skoro wie, to „nikt mu nic nie będzie mówił co i jak ma robić ”.
Wiedza o tym, co jest właściwe, potrzebne i odpowiednie do tego, by osiągnąć taki stan, jaki chcemy (poziom zarobków, stan zdrowia, relacje, pożądane zachowania itd.) jest podstawą do działania. Tyle, że dzisiaj łatwiej jest zdobyć wiedzę o tym, co jest potrzebne do osiągnięcia dobrostanu, niż to zrealizować. Łatwiej przeistoczyć się w człowieka wiedzącego z niewiedzącego, niż w działającego z tego, który tylko wie co zrobić. Eksport naszych marzeń w rzeczywistość wymaga połączenia ŚWIADOMOŚCI tego, co chcemy zrobić, z DZIAŁANIEM w tym kierunku. Sporo osób, gdy zaczyna działać, wkrótce przestaje, bo brakuje im tego, co z każdego człowieka czyni wielkim – MOTYWACJI.
Są dwa powody, dla których ludzie podejmują skuteczne działania: są zmuszeni, albo otrzymują IMPULS, INSPIRACJĘ, która popycha ich do działania.
W pierwszej grupie znajduje się zdecydowana większość spośród tych, którzy wiedzą co trzeba robić, żeby osiągnąć cel, ale tego nie robią. Jest im na tyle dobrze, że nie zmieniają swojego życia, aż nie staną przed sytuacją, która ich do tego zmusi (najczęściej jakiś kryzys osobisty, lub społeczny).
Druga grupa osób to ci, którzy w pewnych okolicznościach swojego życia doznali takiego mocnego IMPULSU do działania, lub dostali INSPIRACJI, która uświadomiła im, jaki jest sens tego co mają zrobić.
Paweł Kukiz w wyborach prezydenckich osiągnął ponad 20 % głosów Polaków. Ten sukces bazował na olbrzymiej motywacji do tego, żeby w Polsce wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze. Świadomość Kukiza w tym zakresie ukształtował jego mentor, prof. Jerzy Przystawa. Ta motywacja została ogłoszona w słowach artysty na FB: „Obiecuję, że nie spoczniemy dopóty, dopóki nie wystawimy Tobie pomnika, którym będzie zmiana ordynacji wyborczej, Profesorze. Tak nam dopomóż Bóg”. Silna motywacja, połączona z aktem publicznego ślubowania do działania, doprowadziła Kukiza do wspaniałego rezultatu wyborczego.
Adam Małysz, gdy osiągał mistrzostwo w skokach narciarskich, przez lata z niesłychaną pasją i precyzją wykonywał codzienne obowiązki. Gdy dziennikarze pytli go o źródło sukcesu powtarzał: „Chcę oddać dwa dobre, równe skoki.”
Silna motywacja jest potrzebna każdemu, kto chce coś trwale zmienić w swoim życiu.
Co mnie motywuje? Dla mnie motywujące jest działanie, które POPRAWIA JAKOŚĆ ŻYCIA i CZYNI ŚWIAT ODROBINĘ LEPSZYM. Gdy opublikowałem pierwszy wpis na tym blogu, wysłałem prawie trzysta maili do moich znajomych i współpracowników informując ich, że otwieram blog. Napisałem każdemu spersonalizowane zaproszenie do odwiedzania bloga, zawierające zobowiązanie, że wpisy będę publikował dwa razy w tygodniu- w środy i soboty, a codziennie jedną myśl ludzi, którzy mnie inspiruję i których podziwiam, w rubryce DOBRE MYŚLI. Tak się dzieje, bo uznałem, że warto dzielić się swoim doświadczeniem z innymi i pomagać w osiąganiu tego, co samemu się doświadczyło.
Gdy publicznie do czegoś się zobowiążemy, bardzo silnie motywujemy się do działania. Wtedy przestajemy mieć wymówki, a trudne rzeczy stają się przeszkodą łatwą do obejścia. Naukowcy podkreślają, że najbardziej motywują nas do działania trzy potrzeby: AUTONOMII, MISTRZOSTWA i osiągania CELU. Gdy nasze oczekiwania i potrzeby odpowiednio sobie zdefiniujemy, opiszemy i powiemy o tym światu, możemy być pewni, że na drodze do celu nic nas nie zatrzyma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz