21 października 2015

ZA DARMO - SUMIENIE

Od kiedy uświadomiłem sobie jak wiele rzeczy mamy za darmo diametralnie zmienił się mój stosunek do samego siebie. Każdy z nas może z tych DARÓW korzystać w  PEŁNEJ OBFITOŚCI.
Pomyślałem, że olbrzymią zuchwałością naszego gatunku- LUDZI -  jest to, że wprowadziliśmy tak wiele koncesji, ograniczeń po to, żeby  czerpać zyski z bogactw naturalnych ukrytych w ziemi, gdy tymczasem STWÓRCA (WSZECHŚWIAT, BÓG, jakkolwiek Go definiować) za darmo obdarował nas CZASEM, ZDROWIEM, SAMOŚWIADOMOŚCIĄ i innymi DARAMI, nie oczekując od nas żadnej zapłaty, czy podatku.
Dzisiaj o kolejnym darze, który jest dostępny bez żadnych kosztów- Sumieniu.
Sumienie to rodzaj systemu alarmowego dla naszych działań, który ułatwia nam odejmowanie decyzji, z którymi czujemy się dobrze. Sumienie pełni dla nas rolę podobną do tej jaką  w systemach komputerowych spełnia program antywirusowy. Warunek jest jeden- trzeba z tego daru korzystać, żeby pozostałe programy które, mamy do naszej dyspozycji działały sprawnie.
W czasach w których żyjemy uwaga człowieka została skierowana na pielęgnowanie dóbr materialnych, stąd dbałość o czyste sumienie została pozostawiona kapłanom i osobom duchownym.  
Tymczasem to my sami mamy zdolność dbania o czyste sumienie i racjonalnego rozstrzygania dylematów moralnych.  Pomocny w tym może być KWESTIONARIUSZ ETYCZNY, o którym pisałem na blogu w lutym 2015 r. Pomaga on zadbać o jakość naszych decyzji i pielęgnować wartości potrzebne do tworzenia dobrych relacji z innymi ludźmi.
Prowadząc biznes wielokrotnie słyszałem niedotrzymane obietnice, albo doświadczałem niesolidności, która była akceptowalnym  sposobem  na uprawianie biznesu przez różne osoby. Program antywirusowy w postaci naszego sumienia działa zawsze, a po nieudanych próbach etycznego postępowania, każdy może odnaleźć do niego dostęp i przywrócić skuteczność swojego systemu moralnego.
Nieżyjący Władysław Bartoszewski miał motto: „warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.” To bardzo dobry drogowskaz dla kondycji moralnej człowieka.
Etycy biznesu od dawna podkreślają, że etyczne zachowanie jest dzisiaj nakazem chwili.

Czyste sumienie pozwala zachować jasność oceny etycznej zdarzeń, których doświadczamy, bo jak mawiał Ken Blanchard „nie można oczekiwać od pustej reklamówki, że się nie przewróci.”




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz