21 marca 2015

Wytrwałość




Winston Churchill u schyłku swojej kariery został zaproszony do jednej ze szkół na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Dyrektor szkoły z dumą długo witał gościa i przytaczając jego zasługi dał uczniom do zrozumienia, że za chwilę usłyszą najważniejsze przemówienie w ich życiu. Gdy Churchill wszedł na mównicę, uczniowie spodziewali się długiego wystąpienia i byli gotowi do robienia notatek. Tymczasem usłyszeli tylko kilka słów:
„Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawaj…” po czym Churchill zszedł z mównicy. Wystąpienie długo zapamiętano i o nim mówiono. Jego przesłanie było proste. Bądź wytrwały.
Zniechęcenie do działania jest największym zagrożeniem dla organizacji, jakie może w trwały sposób unicestwić drogę do sukcesu.
Ray Kroc – założyciel McDonald’ s bardzo cenił wytrwałość jako wartość.
„Nic nie może zająć miejsca wytrwałości.
Talent jej nie zastąpi; nic nie zdarza się częściej niż niespełniony człowiek o wielkim talencie.
Geniusz jej nie zastąpi; niewynagrodzony geniusz jest prawie przysłowiowy.
Wykształcenie jej nie zastąpi.
Świat jest pełen wykształconych i opuszczonych.
Wytrwałość i determinacja są jedynie wszechmocne.”
(Blanchard i V. Peale w książce pt. „Etyka Biznesu”.)
Brian Tracy, trener i zawodowy mówca, w swojej książce pt. „Potęga pewności siebie” przypomina słowa Napoleona Hilla: „wytrwałość jest dla charakteru człowieka, jak węgiel dla stali”. W drodze do sukcesu człowiekowi towarzyszą często porażki, które są lekcją dla naszego charakteru. Gdyby wszystko przychodziło nam bardzo łatwo nie mielibyśmy okazji do mobilizowania się. Bez porażek wytrwałość nie byłaby potrzebna. Ale właśnie to jak reagujemy na porażki decyduje o tym, czy poddajemy się, czy wytrwale dążymy do celu.
 B. Tracy („Potęga pewności siebie”, s. 133) pisze dalej: „W rzeczywistości miernikiem twojej wiary w siebie i zdolności do osiągania sukcesu jest wytrwałość. Jeśli masz całkowitą pewność i żadnych wątpliwości, że jeśli wytrwasz wystarczająco długo i będziesz wystarczająco ciężko pracował, to ostatecznie wygrasz, nic nie jest w stanie cię zatrzymać.”
Wymówki, zniechęcenie, utrata motywacji są przeszkodą w byciu wytrwałym. Moja młodsza córka kiedyś zapytała mnie: tato, co trzeba robić, żeby odnieść sukces? Wśród dwóch cech wymieniłem właśnie wytrwałość, bo bez niej nie wyrobimy w sobie odpowiednich nawyków do działania, które będą zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wytrwałość jest rytuałem, który kultywując zaprowadzi nas do sukcesu.
Wytrwałość to ciągłe trwanie w działaniu, pomimo okoliczności, nastrojów, humoru, opinii innych i pogody za oknem. Myślę, że jest to cecha, która powinna być przedmiotem zainteresowania pedagogów i przedsiębiorców, bo jest ważną składową kompetencji umysłowych, które decydują o odnoszeniu sukcesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz