25 marca 2015

Wiara a cierpliwość




„Wiara” w powszechnym rozumieniu odnosi się do relacji, jakie nawiązujemy z Bogiem. Wiara stała się pojęciem religijnym, a jej sens i rozumienie został pozostawiony Kościołom i kapłanom. Pisząc dalej o wierze nie mam na myśli wiary w Boga, czy naszego stosunku do Boga. Chodzi mi o wiarę polegającą na uznaniu, że coś jest prawdą pomimo tego, że nie ma racjonalnych dowodów na to, że tak jest. Właśnie na tym polega moim zdaniem wiara w siebie i w nasze możliwości.
Wiara w siebie to inwestowanie w przekonanie, że jest się zdolnym do osiągnięcia czegoś, co obecnie fizycznie nie występuje (np. oczekiwany wygląd, umiejętności, osiągnięcia, stan zdrowia, stan konta bankowego). Wierząc w coś sprawiamy, że taka wizja ( nas, świata otaczającego) jest w nas żywa. Wiara w siebie jest nam potrzebna na każdym etapie życia i stawiania sobie nowych celów życiowych, niezależnie od tego na jakim etapie samorozwoju jesteśmy i czym się zajmujemy.
Budowanie biznesu wymaga wiary. Wiary w to, że nam się powiedzie. Co stoi na przeszkodzie sile wiary w nas?
Dzisiejsze czasy preferują natychmiastowy efekt. Nazwijmy to efektem hydraulika. Działa to tak: po odkręceniu zaworu kranu woda zaczyna płynąć. Ale w biznesie tak prawie nigdy się nie dzieje, podobnie kiedy stawiamy sobie odważne cele. Zanim coś zaistnieje wymaga odpowiedniego czasu na zmaterializowanie. Woda w kranie może pojawić się tuż po przekręceniu uchwytu kranu. Inne zmiany wymagają jednak czasu, żeby to zaistniało i cierpliwości, żeby się na to można było doczekać.
Jeżeli dotyczy to zaistnienia zjawisk ogólnie znanych (wschód słońca, wzejście plonów) to nie wywołuje to zniecierpliwienia. W takich wypadkach łatwo przewidzieć moment w którym pojawi się oczekiwany efekt. Skutki działań gospodarcze nie są tak oczywiste jak prawa natury. Problem braku cierpliwości dotyczy sytuacji, w których nie wiemy, kiedy pojawi się efekt.
Kocham biznes za to, że nagroda przychodzi zwykle w najmniej spodziewanym momencie. Jedynym naszym zagrożeniem jest utrata wiary w to, że to co robimy ma sens. Wiary, jako nasze głębokie przekonanie w sens tego co robimy. Brak wiary zagraża naszej cierpliwości. Cierpliwość przejawia się w spokoju i opanowaniu, wierząc, że oczekiwany efekt nadejdzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz