10 czerwca 2015

Dlaczego jedni osiągają swoje cele łatwiej a inni trudniej?




Jeśli ktoś wykorzystał poprzedni wpis i ma już spisane swoje cele, łatwiej mu będzie wykorzystać dzisiejszy wpis. Jeśli ktoś tego nie zrobił to zachęcam do powrotu do wpisu pt. PRAKTYKA STAWIANIA CELÓW.
Praca z celami i ciągłe podpowiadanie ich podświadomości ma jeden bezcenny rezultat - umysł zaczyna konfrontować cel z naszym dotychczasowym wzorcem myślenia. Jeśli chcemy np. więcej zarabiać, warto zacząć obserwować swoje zachowania i to, co myślimy o pieniądzach. Wtedy odkryjemy jaki jest nasz prawdziwy stosunek do bogactwa i do pieniędzy. Przez lata wybudowaliśmy na podstawie swoich dotychczasowych uwarunkowań (poglądy rodziców, znajomych, nauczycieli, kolegów z pracy) swoje osobiste przekonania dotyczące pieniędzy i ludzi, którzy są bogaci.
Jeden z moich znajomych, próbując pracować nad wzrostem wielkości swoich zarobków,  uzmysłowił sobie, jaki był w jego rodzinnym domu stosunek do ludzi bogatych . Jego ojciec zwykł mawiać: „Jeśli on ma pieniądze, to na pewno nie doszedł do nich uczciwie.” Później dodawał: „Uczciwi ludzie pracują tylko na etacie.” Te sformułowania tak głęboko „skleiły” się ze wzorcem uczciwości mojego znajomego, że w jego systemie wartości uczciwość kojarzyła się tylko z pracą na etacie, a ludzie prowadzący własny biznes rozpoznawani byli jako nieuczciwi. Problem pojawił się wtedy, kiedy mój znajomy postanowił pracować wyłącznie na własny rachunek i nie chciał być już nigdzie zatrudniony na etat. Chciał rozwijać swój biznes, ale jego dotychczasowe przekonania sabotowały dążenie do bogactwa i samodzielnej pracy. Mówił, że przez lata szedł krok do przodu i krok do tyłu i nie mógł rozwinąć działalności.
Podobnie możemy sabotować nasze marzenia o szczupłej sylwetce, mając w umyśle dotychczasowe przekonania, że „prawdziwy mężczyzna powinien mieć duży brzuch” lub że kobieta „przy kości” ma zazwyczaj weselszy i pogodniejszy charakter a ta chuda zazwyczaj jest złośliwą jędzą.
Chcąc wspierać swój określony cel warto do swoich celów dołączyć afirmacje dotyczące przeformowania swoich dotychczasowych programów, które tkwią w podświadomości i sabotują nasze myślenie o poprawie zdrowia czy stanu konta.
Dla mojego znajomego prawidłowa afirmacja powinna brzmieć: „ludzie prowadzący samodzielny biznes są uczciwi”, lub „jeśli jestem bogaty, jestem uczciwy”, albo „prowadząc samodzielnie mój biznes jestem uczciwym człowiekiem i zarabiam ….. zł miesięcznie.” Do wsparcia naszego celu warto stosować kilka afirmacji i łącznie wprowadzać je do swojej podświadomości codziennie, równolegle z celem głównym.
Praca z afirmacjami jest moim ulubionym zajęciem i polecam ją każdemu, kto chce realnie wpłynąć na zmianę swoich przekonań w poszczególnych obszarach swojego życia.
Dla zainteresowanych rozpoznaniem swoich przekonań dotyczących danego celu podpowiadam ćwiczenie:
Jeśli celem dla kogoś jest np. zarabianie lepszych pieniędzy, oznacza to, że powinien pracować nad kilkoma słowami. W tym wypadku będzie chodziło o BOGACTWO, DOBROBYT, PIENIADZE, lub inne, które Wam się z zarabianiem pieniędzy kojarzą.
Proszę znajdźcie sobie chwilę ciszy i spokoju i wyciągnijcie czyste kartki papieru. Następnie napiszcie sobie konkretne słowo na środku kartki. Wokół niego zatoczcie odręcznie narysowany okrąg o promieniu około 6 cm tak, żeby  słowo znalazło się w jego centrum. Następnie przez około dwie minuty piszcie w tym okręgu inne słowa i wyrażenia, które wam się z nim kojarzą. Ważne żeby robić to bez logicznej recenzji, po prostu pozwólcie płynąc swoim myślom dokładnie tak, jak one do Was płyną. Zobaczycie co „siedzi wam w głowie” na temat PIENIEDZY, czy BOGACTWA, albo SZCZĘŚCIA, czy RODZINY.
Gdy będziecie mieli taki materiał, uświadomicie sobie co Was blokuje na drodze do celu, a może odkryjecie wyjątkową zgodność celu z Waszymi dotychczasowymi przekonaniami.
Niezgodne z waszymi celami treści, które odkryjecie że w was siedzą, wymagają przeformułowania ich oraz ułożenia odpowiednich afirmacji. Gdy odkryjecie, że np. wokół słowa BOGACTWO  wasza podświadomość podsunęła sformułowania typu: „pieniądze są brudne”, albo „bogaci to złodzieje”, to trudno Wam będzie bez zmiany tych głęboko zakorzenionych przekonań skutecznie osiągać cele dotyczące wzrostu stanu Waszego konta. Podświadomość będzie „chroniła” Was przed bogactwem sabotując działania związane z zarabianiem większych pieniędzy.
Łatwość osiągania celów zależy od tego, czy istniejące obecnie nasze przekonania są zbieżne z nowymi celami. Jeśli ludzie mają w swojej podświadomości zbieżne przekonania ze stawianym celem, praca z celami pójdzie im znacznie łatwiej.
Życzę skutecznej pracy nad sobą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz