17 czerwca 2015

RÓB TO CO KOCHASZ, CZYLI O UMIEJĘTNOŚCI DAWANIA OD SIEBIE




W potocznym języku słowo „kocham” ma wiele skojarzeń. Gdy odniesiemy je do ulubionego zajęcia, sposobu pracy i czynności, którą bardzo lubimy robić, przychodzi mi do głowy proste określenie – ROBIENIE CZEGOŚ Z MIŁOŚCIĄ. Szukając odpowiedzi co to w praktyce oznacza, dotarłem do prac Ericha Fromma. W 1956 roku Fromm opublikował swoje dzieło „O sztuce miłości”. Z tytułu już wynika, że Fromm traktuje miłość jako umiejętność. Skoro jest to umiejętność, to można się jej nauczyć. Jak to zrobić?
„...Miłość jest sztuką, tak samo jak sztuką jest życie; jeżeli chcemy nauczyć się kochać, musimy postępować w sposób identyczny jak wówczas, gdy chcemy nauczyć się jakiejkolwiek innej sztuki, powiedzmy muzyki, malarstwa, stolarstwa, sztuki medycznej, czy inżynieryjnej.”- pisze autor.
Opanowanie sztuki miłości to połączenie teorii i praktyki i czegoś jeszcze…
„Ale obok poznania teorii i praktyki istnieje jeszcze trzeci niezbędny czynnik, aby stać się mistrzem w jakiejkolwiek dziedzinie - opanowanie sztuki musi być sprawą maksymalnego zainteresowania; nie może być nic ważniejszego na świecie od danej sztuki. [...] chociaż pragnienie miłości tkwi w ludziach [...] głęboko, niemal wszystko inne uważa się za ważne niż miłość: powodzenie, prestiż, pieniądze i władzę. Niemal całą naszą energię zużywamy na to, aby się nauczyć osiągać te cele, natomiast prawie nic nie robimy, aby nauczyć się sztuki miłości [...].”
Działanie bez miłości jest oczekiwaniem na to co dostaniemy, a nie na to co damy. Podejmowanie pracy bez miłości to czekanie na to co każą nam robić, zamiast inicjować działania od siebie. Zaobserwowałem, że wspólną cechą ludzi robiących coś z pasją jest to, że są hojni w dzieleniu się z innymi tym co mają i tym co potrafią. Potrafią dawać, bo w dawaniu widzą spełnianie się. Ponadto nie obawiają się, że im czegoś braknie, nie narzekają i nie oczekują, że muszą zawsze coś dostawać w zamian. W działaniu czują się spełnieni i szczęśliwi. Miłość, zdaniem Fromma, jest właśnie sztuką działania. Pisze on dalej w swojej pracy tak:
„Miłość to działanie, a nie bierne doznawanie. Czynny charakter miłości można najogólniej określić zdaniem, że kochać to przede wszystkim dawać, a nie brać. [...] Co daje jeden człowiek drugiemu? Daje siebie, to co jest w nim najcenniejsze, daje swoje życie [...] daje swoją radość, swoje zainteresowanie, zrozumienie, swoją wiedzę, humor i swój smutek —wszystko, co jest w nim żywe i co się ujawnia i znajduje swój wyraz. W ten sposób, dając swoje życie, wzbogaca drugiego człowieka, wzmaga poczucie jego istnienia, wzmagając zarazem poczucie własnego istnienia. Nie daje po to, aby otrzymać; dawanie samo w sobie jest doskonałą radością. [...] W akcie dawania coś się rodzi i obie zainteresowane strony odczuwają wdzięczność do życia, które zrodziło się dla nich obojga. Dzieje się tak zwłaszcza w dziedzinie miłości; oznacza to bowiem, że miłość jest siłą, która tworzy miłość; brak tej siły oznacza niemożność obudzenia miłości. [...]”
Miłość jest prostym sposobem porządkowania relacji z innymi ludźmi. Tej umiejętności nie uczy się w szkołach, czy na uniwersytetach, zapomina w życiu codziennym. Stąd w naszym społeczeństwie tak sporo roszczeń, oczekiwań i przekonania, że „mi się należy”, a tak mało gestów ofiarowania czegoś od siebie.
Robić biznes z miłością to troszczyć się o klienta, poczuć się za niego odpowiedzialnym, zrozumieć i poszanować jego potrzeby. To też zrozumieć go, zainteresować się nim. Dobra usługa i produkt to przejęcie odpowiedzialności za czas i pieniądze, które klient powierzył nam, aby zaspokoić swoje potrzeby.
Łatwiej jest żyć w poczuciu spełnienia i przyjemności dawania od siebie, niż wystawiać rękę, żeby „wyrwać” dla siebie coś od życia. Sztuka dawania od siebie jest możliwa dla każdego bez wyjątku od teraz. Wystarczy tylko uwierzyć, że jesteśmy godni i potrafimy coś ofiarować innym. Wystarczy popracować nad własnym poczuciem wartości i pielęgnować w sobie odwagę. To co dajemy dostaniemy od innych, chociaż zapłata czasem przychodzi z innego źródła. Jeśli dajemy obfitość -dostajemy obfitość, gdy dajemy brak i niespełnienie -dostajemy brak i niespełnienie. Warto wybierać w życiu działanie z miłością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz