19 grudnia 2015

DZIAŁAM – POTRZEBA UMIEJĘTNOŚCI WSPÓŁPRACY


WALKA, RYWALIZACJA, BRAK SZACUNKU DLA POGLĄDÓW INNYCH i MARGINALIZOWANIE  POTRZEB  OBYWATELA jest cechą współczesnego SYSTEMU SPOŁECZNO-POLITYCZNEGO. Stanowi on bardzo silny wzorzec postaw dla pozostałej części społeczeństwa.
Potrzeba rywalizacji jest esencją systemu edukacji. Szkolne  oceny nie odzwierciedlają postępu ucznia w swoim rozwoju, ale są narzędziem do zapewnienia egzystencji uczestnikom systemu - nauczycielom, wychowawcom klas, dyrektorom szkół, kuratorom, którzy walczą o palmę zwycięstwa przed nowymi włodarzami ministerialnego fotela. System stworzony jest dla tych, którzy z systemu edukacji żyją, a nie tych dla których mają uczuć. Podobnie żyją politycy -uczą nas, że wystarczy mieć wroga, żeby istnieć w polityce. Wróg pozwala nadać tożsamość atakującemu, bo tylko w kontekście wroga można wyraźnie  pokazać swoje racje i poglądy. Dobro obywateli jest martwym sloganem, którym zasłania się strategię niszczenie przeciwnika – opozycyjnej partii.
To co jest normą systemu społeczno-politycznego jest kompletnie obce zdrowemu biznesowi XXI wieku. W dzisiejszych czasach przetrwać mogą tylko firmy kreatywne, innowacyjne i umiejące skutecznie zarządzać  kosztami, tak by panować nad nieplanowanym cofnięciem się popytu na swoje towary, lub usługi. Takie firmy potrzebują pracowników, którzy POTRAFIĄ WSPÓŁPRACOWAĆ nad poprawą jakości produktów firmy z myślą o interesie klienta.
Potrzeba WSPÓŁPRACY jest obecnie najsilniejszą potrzebą zdrowej kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Jej przejawem jest ZDOLNOŚĆ DO ZAWIERANIA KOMPROMISU ( RELACJA WYGRANY- WYGRANA), obdarzanie SZACUNKIEM członków współpracującego zespołu. Wzajemny szacunek ułatwia  otwarte dzielenie się swoja wiedzą. We współpracy zespołu konieczne jest też ZAUFANIE, żeby zawierzyć poglądom osób, które w pracy zespołowej wnoszą wiedzę i osobiste doświadczenie. Bez zaufania lekarz nie będzie w stanie współpracować z inżynierem,  specjalistą d/s. żywienia i księgowym, nad nowym projektem szpitala. Konieczne jest zaufanie, by dając maksimum swojej wiedzy stworzyli efekt synergii zespołu dla dobra klienta, co zawsze przełoży się na pozytywny rezultat dla przedsiębiorstwa. PODJĘCIE DZIAŁANIA jest łatwe, gdy rezygnujemy ze wzorców walki i rywalizacji. ZAUFANIE, SZACUNEK DO SIEBIE I ZDOLNOŚĆ DO ZAWIERANIA KOMPROMISU DLA OSIĄGNIĘCIA REZULTATU są sumą cech gwarantującą skuteczność  działania zespołu.
Niestety opisywane publiczne wzorce, mocno deprawują  pracowników, którzy próbując  naśladować ludzi władzy, chcą WALCZYĆ (O WPŁYWY, RACJE, STANOWISKA, UZNANIE, OSOBISTE INTERESY itd.)  po to, żeby wzajemnie detronizować się z zajmowanych stanowisk, ograniczać swoje strefy wpływów i podważać wiarygodność. W przedsiębiorstwach, w których takie postawy są tolerowane przez najwyższe kierownictwo, czas będzie sędzią, który odliczy takie przedsiębiorstwo jak znokautowanego przeciwnika na ringu i wyeliminuje go z rynku.
Dzisiaj zdrowy biznes leczy rany rywalizacji, która opanowała najwyższe kręgi władzy publicznej, inspirując wzorcami niszczenia kolejne rzesze absolwentów szkół i uczelni. Czasami upływają lata zanim absolwenci zorientują się, że tracą energię na udowadnianiu otoczeniu, że to oni są najlepsi i najważniejsi w firmie. W każdej normalnej firmie najważniejszy jest klient, bo jak nie ma klienta, to nie ma wypłaty. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz