18 lipca 2015

GNIEWNY DAWCA i NADGORLIWIEC




Ostatni typ prokrastynatora dzieli się na dwie podgrupy - GNIEWNY DAWCA i NADGORLIWIEC. Obydwa podtypy cechuje jedna wspólna cecha – zaburzona równowaga w sposobie życia.
Gniewny Dawca to osoba, która bardzo poświęca się dla innych zapominając o sobie i swoich potrzebach. Nadmierne dawanie od siebie jest spowodowane potrzebą akceptacji, uznania u innych i zwrócenia na siebie uwagi. Przyczyna tych działań powoduje, że zwykle ich działania nie są zauważane. W wyniku tego pojawia się frustracja i gniew, który brzmi: „to ja tak się staram, a ty tego nie doceniasz!!!!”. To powoduje, że Gniewni Dawcy zrażają do siebie tych, którym chcą pomagać.
Charakterystyczną cecha tych osób jest to, że nie potrafią powiedzieć „nie”. Chcą dawać, dawać i dawać, przez co wikłają się w sporo niepotrzebnych zobowiązań (niepotrzebne karty kredytowe, „wyjątkowe okazje”). Jako pracownicy potrafią dać się łatwo wykorzystywać biorąc na siebie niepotrzebne obowiązki. Prezentują nadmierną służalczość w stosunku do swoich przełożonych, chcąc sobie wyrobić u innych specjalne względy.
Nadmierna pomoc dawana innym może mieć też swoje źródło w potrzebie ich kontrolowania. Pomaganie innym jest tak na prawdę maską potrzebną do tego by ukryć niską samoocenę. Poprzez kontrolę tego, co inni robią Gniewny Dawca ma przekonanie, że żyje mu się lepiej dbając o wszystkich dookoła, tymczasem tak naprawdę zaniedbuje on własne potrzeby przeznaczając nadmierną ilość czasu i uwagi na sprawy innych osób. Bycie w nadmiarze matką (zwłaszcza w rodzinie wielodzietnej), dziadkiem, babcią, ciocią, siostrą itd. skutkuje tym, że takie osoby mają problemy z podjęciem działań dotyczących własnej osoby. Poświęcanie sobie uwagi i czasu traktują z wyrzutem i obwiniają siebie samych, gdy zaczynają zwracać więcej uwagi na siebie. Zajęcie się sobą wywołuje u nich poczucie winy, bo dotychczasowe nawyki poświęcania czasu innym zajmowało większość życia Gniewnego Dawcy.
Gniewni Dawcy, którzy z pracowników stają się przedsiębiorcami, mają skłonność do nadmiernego marnowania czasu na rozmowy telefoniczne, spotkania, są ciągle zajęci. Szkolą się, uczestniczą w seminariach, konferencjach, to jednak odciąga ich od bycia produktywnym. Zamiast działać, czas poświęcają na przygotowaniu się do przygotowań.
Gniewni dawcy wybierając zawody związane z usługami mają często problemy finansowe. Nie potrafią brać za swoje usługi pieniędzy, bo nie czują się godni ich przyjęcia. Mają też łatwość do pożyczania pieniędzy innym, pomimo iż intuicja mówi im, że te pieniądze będzie im trudno odzyskać.
Nadgorliwcy potrafią natomiast poświęcać się pracy bez ustanku. Praca to jest ich życie, które staje się ich tożsamością. Nie potrafią się relaksować, wypoczywać, spędzać urlopu. Wyjazd na urlop, albo czas poświęcony rodzinie jest dla nich czasem zmarnowanym. Potrafią zaniedbywać nawet te obszary życia, które dają im radość, szczęście, poczucie zadowolenia, a nawet miłość. Praca staje się dla nich uzależnieniem. Biegną od celu do celu, zapominając o innych, z którymi tworzą relacje- rodzina, dzieci, znajomi.
Potrzebują sceny, uznania, pieniędzy i sukcesu. To są rzeczy, z którymi się utożsamiają. Gdy zasługują na zachwyt w swoim środowisku pracy czują się fantastycznie. Gdy jednak tych rzeczy  w jakimś momencie zabraknie, ich życie może nagle runąć, bo budowali je na wąskim fundamencie. Nadgorliwcy w swoim zapracowaniu zwykle zapominają o odpowiedniej diecie, odżywiają się festfoodami, słodyczami i tłustymi potrawami, piją nadmiar kofeiny. Ćwiczenia gimnastyczne odkładają na potem, bo wymaga to, podobnie jak dieta, stałego zaangażowania. W efekcie mogą stopniowo podupadać na zdrowiu.
Notorycznie odkładają na potem sprawy związane z dbałością o siebie. Na potem odkładają też relacje z rodziną i najbliższymi, bo to ich zdaniem byłaby zbyt wysoka cena za zaniedbanie kariery zawodowej. Zapominają o tym, że nawet największe pieniądze nie zastąpią pozytywnych emocji i czasu, który możemy spędzić z najbliższymi, celebrując życie i doświadczając przyjemności obserwowania świata wspólnie z tymi, których kochamy.

Obydwu typom prokrastynatorów brakuje RÓWNOWAGI. Jeżeli chcemy zachować równowagę warto w swoim życiu znaleźć czas na wszystkie rzeczy, które dotyczą obszarów naszej aktywności:
ROZWÓJ UMYSŁOWY
ZDROWIE
RELACJE z INNYMI
DBAŁOŚĆ O EMOCJE
EDUKACJA FINANSOWA
Inwestując w siebie w sposób zrównoważony doświadczamy większej satysfakcji z tego, co robimy i jak żyjemy. (Pisałem o tym na blogu 11.02.2015 pt. „TY - NAJLEPSZA INWESTYCJA”).
Zachęcam też do zrównoważenia czasu poświęconego na PRACĘ i WYPOCZYNEK, oraz do zachowania równowagi pomiędzy DAWANIEM a BRANIEM.
Dbając o siebie będziemy w stanie lepiej troszczyć się o innych. Do tego potrzebne jest PORZUCENIE POCZUCIA WINY za czas poświęcony na te rodzaje aktywności, które są ZANIEDBANE.
Gniewni Dawcy i Nadgorliwcy w drodze do równowagi mogą „pożyczać czas” z tych rodzajów aktywności, na które przeznaczali go w nadmiarze. Dzięki temu ich kalendarz stanie się bardziej zrównoważony.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz