12 września 2015

FILARY POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI – cz. I





Bycie świadomym człowiekiem
Jednym z głównych propagatorów i badaczy zagadnień związanych z „poczuciem wartości” jest dr Nathaniel Branden.
Dzięki swojej kilkudziesięcioletniej praktyce stworzył bardzo rozległe opracowania zajmujące się analizą samooceny, zmiany i rozwoju osobistego. W ramach swojego dorobku pokazał co wpływa na własną samoocenę -potocznie zwaną „poczuciem własnej wartości”. Wykazał kilka takich elementów. Dzisiaj przybliżę pierwszy z nich- Bycie świadomym człowiekiem.
W dzisiejszych czasach sporo mówi się o kształtowaniu świadomości i rozwijaniu postrzegania otaczającego świata. Myślę,że dokładne poznanie tego mechanizmu jest obecnie koniecznością cywilizacyjną, ponieważ żyjemy w czasach, kiedy co dziesięć lat zasoby wiedzy podwajają się, a my powinniśmy umieć się do tego odnosić. Czym jest więc „bycie świadomym człowiekiem” i na czym ono polega?
Bycie świadomym to:
                  Staranie się by znać swoją rzeczywistą pozycje na drodze do realizacji celu; widzieć, czy odnoszę sukces, czy porażkę.
                  Staranie się, by zdawać sobie sprawę, że moje działania są spójne z celami.
                  Poszukiwanie informacji zwrotnych z otoczenia, by móc modyfikować swoje działania w przyszłości, kiedy zajdzie taka potrzeba.
                  Chęć dostrzegania i naprawiania błędów.
                  Umysł aktywny, a nie bierny.
                  Inteligencja, która cieszy się z własnej aktywności.
                  Życie „w danej chwili” bez utraty szerszego kontekstu.
                  Poszukiwanie, a nie unikanie istotnych faktów.
                  Rozróżnianie pomiędzy faktami, interpretacjami i emocjami.
                  Pragnienie nieustannego rozszerzania świadomości- zaangażowanie w proces uczenia się, a tym samym zaangażowanie w rozwój jako drogę życia.
                  Pragnienie zrozumienia otaczającego świata.
                  Pragnienie poznania rzeczywistości nie tylko zewnętrznej, ale i wewnętrznej: świata potrzeb uczuć, aspiracji, motywów, tak, by nie być dla siebie obcym człowiekiem.
                  Pragnienie uświadomienia sobie własnego świata wartości i ich źródeł, tak by nie ulegać wartościom nieracjonalnie i bezkrytycznie przyjętym od innych.
Bycia bardziej świadomym człowiekiem wymagają od nas obecne czasy. Bezustannie okoliczności pokazują nam rzeczywistość, która jest inna, nowa, zaskakująca i wymaga od nas rozumnego działania. Gdy jesteśmy bardziej świadomi to rośnie nasze poczucie wartości, a my stajemy się DOJRZAŁYMI WSPÓŁGOSPODARZAMI ŚWIATA.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz